ماجراهای تحصیل در کانادا
انتقال تجربیات زندگی در کانادا در قالب داستان های پیش آمد کرده
درباره وبلاگ


سلام. نویسنده این وبلاگ سعیش بر آن بوده است که تجربیات، اتفاقات و ماجراهای آموزنده و مفیدی را که در این مسیر تحصیل در خارج از کشور (کانادا) با آنها مواجه گشته است در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد. شاید مفید فایده واقع گردد. إن شاءالله... آمین!

مدیر وبلاگ : خاله دانشجو
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
با سلام

ادامه ی مطالب این صفحه را از این آخرین موضوع که برای دفاعم بود شروع می کنم. 

حدود یک هفته یا ده روز مانده به دفاع یک ایمیل از طرف دانشگاه دریافت کردم که به خیال خودم جهت یادآوری برای روز دفاع بود. به فرستنده ی ایمیل هم یک تشکر ساده فرستادم. همین.
کمی پس از آن (همان روز)، یک ایمیل از طرف استاد راهنمایم در پاسخ به این ایمیل دریافت کردم که: «تبریک می گویم. اولین خبر خوب برای روز دفاعت رسید. و از این موضوع می شود نتیجه گرفت که نظر داورها روی تزت مثبت است». من کلاً‌ گویا در باغ نبودم  به ایشان ایمیل زدم که: «اولین خبر خوب؟ من تصور کردم که این یک ایمیل اداری است که از طرف دانشگاه جهت یادآوری دفاع ارسال می شود و محتوایش را با این تصور خواندم و رد شدم. آیا در این ایمیل خبری نهفته است که بنده از آن بی خبر هستم؟  » جواب دادند که: «بله بابا! وقتی این ایمیل می آید منظور این است که داورها تزت را خوانده اند و به دانشگاه اعلام کرده اند که این تز از نظر ما قابل قبول است و دفاع می تواند برگزار شود». این را که گفتند انگاری یخ هایم شکست  این ایمیل اینهمه پیام درش نهفته بود و من همین طوری سرسری خواندم و رد شدم؟ چقدر من در جهل به سر می برم!  (اینها را به استادم نوشتم و از ایشان هم تشکر کردم که مرا از این بی خبری رهانیدند) و یک نفس راحتی کشیدم. اما بیش از همینی که گفتم باز دستم نیامده بود که چه خبر است.

در این ایام قرنطینه با دوستانمان شبها (تقریباً هر شب) یک جلسه ی کتابخوانی شبانه ی آنلاین داشتیم و خب من تاریخ روز دفاعم را به کسی نگفته بودم که اگر خوب دفاع نکردم یا تزم رد شد و از این حرفها به خیال خودم آبرویم پیش کسی نرود. نه خانواده ام خبر داشتند نه دوستانم. فقط من و همسرم و خدا و استادم و کادر اداری دانشکده و داورها و کادر اداری مربوط به دفاع تز دانشگاه از این موضوع خبر داشتیم و لاغیر! ( الآن که شمردمشان دیدم همین تعداد هم چقدر زیاد بودیم در عین حال به دوستانم هم می گفتم تاریخ دفاع زدم اما «هیچکس نمی داند»!). در یکی از همین شبها پس از آن ایمیل مذکور به دوستانم گفتم شماها هم چنین ایمیل هایی دریافت کرده بودید آیا؟ یکی از دوستانم ماجرایی را تعریف کرد که در خور تأمل بود. ایشان هم فوق لیسانس و هم دکترایشان را در وسترن خوانده بودند. تعریف کرد که: یک قانونی از سال ۲۰۱۳ به بعد در وسترن تصویب شد که دلیلش یک اتفاقی بود که سر یک دانشجو افتاده بود. می گفت زمان فوق لیسانس من از این ایمیل ها نمی فرستادند و از بعد از ۲۰۱۳ این رویه اعمال شده. گویا سالها قبل یک دانشجویی (ظاهراً در مقطع دکترا) تاریخ دفاع می زند و تز را می دهند داورها می خوانند و این بنده ی خدا که هر جا هست خدا به سلامت بداردش می رود سر جلسه ی دفاع و در جلسه ی دفاع داورها تزش را رد می کنند!  این هم دست گلش درد نکند! می رود (حالا وکیل می گیرد یا چه) از دانشگاه شکایت می کند که مگر من مسخره ی اینها هستم؟ تز را خوانده اند تا روز دفاع لب تر نکرده اند که این تز را قبول نداریم و من برای روز دفاع آماده شده ام آنهمه وقت هدر رفته است و روز دفاع می گویند تز قابل دفاع نیست؟ نمی توانستند این را زودتر به من اطلاع دهند تا نواقص را برطرف کنم و با هزار امید و آرزو آماده ی دفاع نشوم؟ حال نتیجه ی دادگاه چه شده است آیا دانشگاه محکوم شده است یا چه نمی دانم. اما کاری که این دانشجو کرده است باعث تغییر رویه ی دانشگاه شده است که در ادامه توضیح می دهم. 
یادم هست من هم یکبار از استادم شنیدم که یکی از دانشجوهای دپارتمان ما روز دفاع تزش را رد کردند! (شاید این دانشجوی شاکی همین دانشجو باشد نمی دانم). این را چندین سال پیش استادم به من گفتند و شما تصور کنید از زمانی که این موضوع را شنیدم تا زمان ایمیل استادم درباره ی آن ایمیل مذکور و حتی تا زمان صحبت با دوستم سر این موضوع دلم مثل سیر و سرکه می جوشید که خدایا! اگر روز دفاع همان بلا سر من هم بیاید چه خاکی از کجا بر سرم بریزم! یعنی تمام این مدت تحصیل این استرس آن روز دفاع در جانم بود تا همین یک هفته قبل از دفاع! ببینید از این آدم چه می ماند که عمری برای یک خیال اینهمه نگرانی و اضطراب کشیده باشد و دم برنیاورد!  خب، توانستید تصور کنید که از این آدم چه می ماند؟ من دقیقاً‌ همان آدمی هستم که تصورش را کردید! ذره ذره طی این چند سال آب شدم رفت! 
خب، داشتم می گفتم از زمان آن شکایت رویه ی دانشگاه به این صورت زیر تغییر پیدا کرده. این را هم اضافه کنم که در این سالهای پیش از آن شکایت هم حتماً دانشجویان دیگری هم بوده اند که تزشان رد شده است و قربانی این موضوع شده اند. (ناگفته نماند که شاید برای شماها که در ایران حضور دارید این موضع جای تعجب داشته باشد چون هرگز نشنیده باشید که تزی را رد کنند و بالاخره یک نمره ای بهش می دهند و قبول می شود و می رود پی کارش تا برود با آن مدرک یک جایی از این مملکت مظلوم را آباد کند! 
 من خودم یادم هست سر یک جلسه ی دفاع فوق لیسانس بودم داور جلوی چشم حضار فقط از پایان نامه ی یک دانشجو یکریز ایراد می گرفت و حق هم داشت چون تمام پایان نامه Copy paste محض بود!!! اما در نهایت دانشجو قبول شد! بعدها شنیدم که در جلسه ی بعد از دفاع که حضار و دانشجو می آیند بیرون جلسه و داورها تصمیم می گیرند، در آن جلسه ی خصوصی شان همان داور پایان نامه را کلاً‌ مردود اعلام کرده بود و زیر بار حرف زور نمی رفت. اما با اصرار استاد راهنما و مشاور و تحت فشار قرار دادن همان داور بینوا، وی مجبور می شود با اکراه پایین ترین نمره را به پایان نامه بدهد و در نهایت اعلام کردند که پذیرفته شد! همان جا بود که گفتم: برای علم و علم آموزی و تولید علم و اخلاق و شرف و انسانیت و وجدان و هر چه که شما اسمش را می گذارید فاتحه مع الصلوات! و پرونده ی علم آموزی در آن جغرافیا را برای خودم بسته شده و تعطیل اعلام کردم! نتیجه اش را نیز در تمام کم کاری ها و دزدی ها و چه و چه و چه که همه شان با مدارک مثلاً عالیه!!! همه کاره هستند می بینیم!). اما اینجا دیگر نه می شود پادرمیانی کرد تا نمره ی قبولی بدهند نه می شود آشنایی پیدا کرد که از طریق آن نمره ی قبولی گرفت و نه اصلاً‌این اعمال شنیع و زشت محلی از إعراب دارد! اینجا باید تلاش کنی زحمت بکشی تراوشات ذهنی خودت را عمق ببخشی و دسترنج اینهمه سال را ارائه دهی! تا چه قبول افتد و چه در نظر آید! اگر چنان اتفاقی هم بخواهد بیافتد که نمی افتد! خود استاد را هم به همراه تز و دانشجو اخراج می کنند که برای تزی که در سطح آن مقطع نوشته نشده است دارد اصرار به قبول دادن می کند! اینجا کلاً‌ کسی با کسی شوخی ندارد و هیچ چیزی در این سطح شوخی بردار نیست اصلاً و البته که درستش هم همین است.
(چقدر حرف زدم امروز!) 
بله رویه ی دانشگاه به این ترتیب تغییر پیدا کرد که:
دانشگاه به داورها دستور داده که تز را که خواندند حتماً‌ پیش از برگزاری جلسه ی دفاع نظر مثبت یا منفی شان را اعلام کنند تا دانشجو هم تکلیفش را بداند و معطل روز دفاع نشود و شوکه نشود!
آن ایمیلی هم که بنده گرفتم حاکی از این داستان بود و من چون در جریان ماوقع نبودم خیلی متوجه اصل موضوع نشدم. تازه وقتی دوستم این ماجرا را توضیح داد بیشتر دستم آمد که چه ایمیل مهمی دریافت کرده ام!
و از آن روز به بعد است که به جان آن دانشجویی که تزش را سر جلسه ی دفاع رد کردند و رفت شکایت کرد علیه دانشگاه، دعا می کنم که چقدر راه را برای آیندگان هموار کرد! خدا خیرش دهد که مثل خیلی های دیگر بی تفاوت از این موضوع عبور نکرد. این بی تفاوتی در برابر بی عدالتی ها و حق کشی ها خیلی آسیب زننده است! خیلی!  مثلاً وقتی راننده تاکسی کرایه ی بیشتری می گیرد با این استدلال که : «اگر بخواهیم سر هر چیز ریز و درشتی بحث کنیم که از صبح تا شب باید با همه بحث کنیم چون همه جا این حق کشی ها هست» فقط سکوت می کنیم و حقمان را نمی گیریم یا اگر زیر بار نرفت دست کم صدای اعتراضمان را به گوشش نمی رسانیم. شما همین مثال راننده تاکسی را در نظر بگیرید که از صبح تا شب بیشتر از کرایه ی مسیر از همه ی مسافرانش می گیرد و هیچکس حرفی نمی زند قطعاً فرداهای این راننده ی تاکسی هم همین است و هر روز قربانی های بیشتری بابت سکوت تک تک ما می گیرد! اما اگر هر مسافری بی تفاوت نباشد و به او اعتراض کند  و حقش را بگیرد (منظورم داد و فریاد و اعصاب خردی نیست ها! می شود با زبان خوش هم اعتراض کرد اما کوتاه نیامد) از همان صبح تا شب چندین و چند نفر به او اعتراض کرده اند (در حالیکه تک تک آنها خبر ندارند که چندین نفر قبل از آنها هم به این راننده اعتراض کرده است و تصور می کرده اند فقط آنها اعتراض کرده اند و به دنبال حق خودشان بوده اند) و خب این راننده در طی یک روز با تلّی از اعتراضات مردم مواجه شده است اگر روزهای دیگر هم مردم به این کرایه ی بیشتر از مجاز او اعتراض کنند خود راننده از این وضع خسته می شود که هر روز با چندین نفر درگیر شود و دست از این رفتار ناعادلانه اش می کشد. می خواهم بگویم ما نباید اعتراض شخص خودمان را در سطح کوچک تک نفره ی خودمان ببینیم! اگر هر کدام از ما در برابر این حق کشی ها بی تفاوت نباشیم حتی اگر نتوانیم حق خودمان را در آن لحظه بگیریم اما بخاطر همراهی با همه ی آن تک تک افرادی که این رویه ی بی تفاوت نبودن را در پیش گرفته اند یک زنجیره ی محکمی از مطالبه گری تشکیل می دهیم که هر طوفانی از بی عدالتی را در هم می شکند! 
شما فکر کنید اگر آن یک دانشجو نمی رفت علیه دانشگاه شکایت کند! چه می شد؟ تا همین ۲۰۲۰ یعنی هفت سال پس از او هم دانشجویان زیادی قربانی این رویه ی می شدند که روز دفاع تزشان شاید رد می شد! اما خب، دانشگاه نشسته حساب و کتاب کرده که اگر چند نفر دیگر هم بروند و شکایت کنند سر این قضیه و مدام احضاریه ی دادگاه بیاید برای دانشگاه، حیثیت و اعتبار دانشگاه زیر سؤال می رود که! پس باید کاری کرد! و همین باعث شده است که دانشگاه تغییر رویه دهد! درواقع در این داستان واقعی می بینیم که: «اتفاقاً با یک گل هم بهار می شود چه بهاری!» 
حالا فهمیدید اگر تا آخر عمرم هم به جان آن دانشجو که رفت از دانشگاه شکایت کرد دعا کنم باز جای دعا در حقش دارد؟ او هم رفت به فهرست صاحبان حقی که بر گردنم حق دارند (ذَوِی الحقوق) ...

بی تفاوت نباشیم
ما مسؤولیم!


در پناه حق باشید!
نوع مطلب :
برچسب ها : خاطرات، یک تجربه، مطالبه گری، پیش از دفاع،
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 5 تیر 1399
خاله دانشجو
شنبه 7 تیر 1399 10:13 ب.ظ
سلام مجدد در ادامه نظر قبلی باید اضافه کنم که
چند سال پیش تو یه خبر از قول رییس ایران داک میخوندم که گفته بود ما پایان نامه هایی داریم که تا 95درصد عین هم دیگه هستن! یعنی طرف اومده بود فقط زحمت صحافی جدید و تغییر اسم دانشجوی فبلی رو کشیده بوده!
خاله دانشجو

سلام

واقعاً؟ این دیگه خودش سکته آوره! یعنی در این حد؟ و خب گزارشش رو میدن اما چه می کنند؟ هیچ!
شنبه 7 تیر 1399 08:54 ب.ظ
مبارکه
ایشالله خیرشو ببینی ...ولی اینم در نظر بگیر که طرف پشتش گرم بوده به اینکه قانون هواشو داره ..اخه ما به خاطر یه همچین دلیلی بخواییم بریم شکایت کنیم( ببین من خودم خدای شکایتم یعنی امکان نداره جایی برم حقم ضایع بشه و شکایت و داد بیداد واینا نکنم یا نرم با مسئولش صحبت کنم منظورم اینه که زخم خورده این قضیه ام)خب کلا برامون حذف ترم میکنن و انقدر همه توی نامردی پشت همدیگه رو دارن که واقعا شکایت من و تو اینا جوابگووی حال حاضر مملکت نیست دسته کم الان
خاله دانشجو

سلام بر شما،
سلامت باشید خیلی ممنونم از آرزوی قشنگتون!
بله راست میگید در این مورد شکایت دانشجو اینکه قانون واقعاً رسیدگی می کنه احتمالش در این جغرافیا زیاده. اما منظورم این بود که بی تفاوت نباشیم. حالا اگر نشه در اون حد اعتراض کنیم چون عواقب بدی داره بی تفاوت هم نباشیم و اعتراض بکنیم! یک داستانی از این بی تفاوت نبودن حتی در دانشگاه یادم اومد که حتماً در یک مطلب می نویسمش. درباره ی غذاهای افتضاح رستوران دانشجویی در دوره ی لیسانسه... اونجا بیشتر توضیح میدم که منظورم از بی تفاوت نبودن چیه.

در پناه حق باشید تندرست و شادکام و پیروز...
جمعه 6 تیر 1399 02:26 ب.ظ
سلام خانم دکتر عزیز
من حالا دقیق درک نکردم یعنی چی که تز دانشجو رد میشه؟ خب بعدش چی میشه؟ یعنی این همه سال و تلاش هیچ؟!
چیزی که من از تجربه خودم در ارشد دیدم، این بود که در 99.99 درصد مواقع اساتید بالاخره یه نمره ای میدن که طرف کارش راه بیوفته و فارغ التحصیل بشه. در اون 0.01 درصد هم در نهایت تجدید جلسه میشه که اشکالات پایان نامه ش رو برطف کنه و دوباره بیاد برای دفاع.
چیزی هم که از اساتید راهنما و داور دیدم اینطوری بوده که استاد داور میگه اگه من به دانشجوی این استاد نمره کم بدم تو جلسه بعدی هم که اون برای دانشجوی من استاد داور میشه، نمره کمی میده یا دانشجوی منو اذیت میکنه. پس هر دو طرف در رو در وایسی هستن و به نوعی با هم مصالحه میکنن که تو به دانشجوی من گیر نده منم کاری به دانشجوی تو ندارم!
نتیجه اش هم میشه اون همه پایان نامه بی مصرفی که توی کتابخونه های دانشگاه ها دارن خاک میخورن.
(ادامه در نظر بعدی. نمیدونم چرا میهن بلاگ نظرات طولانی رو ارسال نمیکنه!)
خاله دانشجو
سلام خاله،

اینکه تز رو رد می کنند میگن این تز در سطح دکتری نوشته نشده یا اشکالات اساسی داره و دانشجو اشتباه کار کرده اشتباه فهمیده موضوع رو و باید بره اونا رو درست کنه و دوباره هر زمان که تموم شد دفاع کنه. به هر حال، از نظر داورها به طریقی ممکنه تز مردود باشه بنا به دلایل بالا یا دلایل دیگه ای که من نمی دونم. اما خب، ایرادهاش رو درست می کنه و دوباره از نو جلسه ی دفاع می گذارند براش. البته شهریه ی ترمهایی رو که هنوز داره از نو تز می نویسه تا اونجا که می دونم باید خود دانشجو بپردازه.

بله متأسفانه من خودم شاهد تزهای آبکی دوره ی فوق لیسانس بودم. هم کلاسی ای داشتم که تمام مدت تو خوابگاه داشت ورق بازی می کرد و فال بچه ها رو می گرفت و وقتی می دید من نشستم دارم درس می خونم بهم می گفت: هیچکس تو این دانشگاه نمی مونه من هم فارغ التحصیل میشم تو هم اما تو لذتی از زندگیت نمی بری. آخر سر نمره ی پایان نامه ی فوق لیسانس من شد ۱۹.۹۱ و ایشون شد ۱۷! می خوام بگم با اینکه بچه ی درس خونی هم نبود اصلاً، اما بالاخره فارغ التحصیل شد یا فارغ التحصیل کردنش! الآن هم هر دو کانادا هستیم ایشون دیرتر از من اومد البته نه از طریق تحصیل بلکه اقامت گرفت در نهایت. منظورم اینه که سیستم ایران متأسفانه رو هواست. (البته شاید بعضی ها فکر کنند جوگیر شدم اینطوری می گم اما دوستانی که از اول وبلاگ رو دنبال کردند می دونند که سعی می کنم نگاهم بی طرفانه باشه و بدی های کانادا رو هم بگم.) بنده به عنوان کسی که دو محیط مختلف رو در تحصیل تجربه کردم می تونم به جرأت بگم که سیستم آموزشی ایران نیازمند تغییرات بنیادینه تا برای مثال از این ساخت و پاخت ها نجات پیدا کنه! مگه تولید علم اینطوری میشه؟
قبلاً فکر کنم تو وبلاگ نوشته بودم که دوستم که فوق شیمی می خوند دستگاهشون تو آزمایشگاه خراب شده بود و پایان نامه ی این بنده ی خدا رو هوا بود. دانشگاه دستگاه نمی خرید و به دانشجو گفته بودند خودت هم دنبال بگرد ببینیم یه دست دومش رو می تونیم پیدا کنیم یا نه.
یا یکی دیگه که زیست می خوند و رو گیاه ها پایان نامه داشت می گفت اینکه این ماده رو آزمایش کردیم و جواب نداده برای دانشگاه مورد قبول نیست و میگن باید جواب بده! یعنی چی که جواب نداده! می گفت: مجبورم داده های آزمایشاتم رو دستکاری کنم که یه جوابی به دست بیاد وگرنه پایان نامه ام رو نمی گذارند دفاع کنم. خب این تحقیق دستکاری شده مگه می تونه بیاد تو صنعت ازش بهره برداری بشه؟ خودشون هم می دونند این پایان نامه ها دردی رو دوا نمی کنه فقط اون کاغذ فارغ التحصیلی مهمه که دانشجو باهاش بره یه جا استخدامی چیزی بشه یا پذیرش بگیره بره. بخاطر همین ساخت و پاخت می کنند شدیــــــــــــد!

اونوقت اینجا من با پیش زمینه ی ذهنی ای که از اونجا داشتم به استادم گفتم اگر تزم جواب نداد چی؟ گفت: خب هیچ چی. می نویسی این راه جواب نداد. که بعدی ها اگر خواستند رو این موضوع کار کنند این مسیر رو که تو رفتی دوباره نروند. گفتم: همین؟ یعنی نمی گن چرا جواب نداد؟ و باید جواب می داد؟ گفت: مگه دست توئه که جواب بده یا نه! شما داری یک موضوعی رو بررسی می کنی یا نتیجه ای که فکر می کنی به دست میاد یا نه! دیگه اینکه اون نتیجه به دست نیومده تقصیر تو نیست که! من اینطوری بودم:

راستی فقط یک نظر از شما اومده. ادامه نداشت.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات